Karty Bezpieczeństwa

Ochotnicza Straż Pożarna

w Sosnowcu Porąbce jest

AUTORYZOWANYM PARTNEREM AKCJI

„Karty ratownicze”

 

Jak zdobyć kartę

Wzory kart ratowniczych

 Karta ratownicza – zwykła kartka papieru wożona w samochodzie w łatwo dostępnym miejscu, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 procent. Pozornie zwykła karta papieru a jakże niezwykle cenna bo zwiększa szanse na przeżycie podczas poważnego wypadku drogowego.

Gdy liczy się każda sekunda, karta ratownicza może uratować Ci życie

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których niekiedy aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi czy też czy też gazowymi napinaczami pasów. Aby usprawnić i przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu, opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
Niezwykła karta, która dzięki zawartych na niej informacjach, pozwala służbom ratowniczym skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut dla uratowania życia.

Zwiększ ich szanse by Cię uratować. Zadbaj o kartę ratowniczą w Twoim samochodzie.

źródło: http://www.kartyratownicze.pl